O mnie

Sławomir Skwarek

Sławomir Skwarek ur. 25 listopada 1963 roku, polski polityk, nauczyciel i samorządowiec. Zamieszkały w Adamowie. Żonaty (żona Grażyna – nauczycielka). 2 dzieci: syn Michał (żonaty, zam. Lublin prowadzi własną działalność gospodarczą) oraz córka Aleksandra – studentka II roku weterynarii. W latach 1999 – 2002 sprawował mandat radnego Powiatu Łukowskiego I kadencji. Pełnił urząd wójta Gminy Adamów przez trzy kadencje (2006 – 2018). Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego (2018). Od grudnia 2018 poseł na Sejm VIII kadencji.

Rodzinnie związany z gminą Stanin (pow. łukowski) skąd pochodził tata Stanisław Skwarek (lekarz wet. w Ulanie, Adamowie i Staninie) oraz Gminą Abramów (powiat lubartowski, miejsce urodzenia mamy Ireny Skwarek zd. Bingoraj, długoletniej położnej szpitala w Łukowie i kierownik ośrodka pomocy społecznej w Staninie).

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania procesem rozwoju oświaty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2001). Nauczyciel w Szkole Podstawowej w Jonniku i Kujawach (Gmina Stanin). W latach 1983–1985 odbył służbę wojskową w JW 1223 Koszalin. W 1989 został zatrudniony w Szkole Podstawowej w Burcu (Gmina Wojcieszków). Dyrektor szkoły w latach 1992 – 2006.

Współzałożyciel i prezes w latach 2001 – 2014 Wiejskiego Stowarzyszenia Oświatowo-Kulturalnego „Przymierze”, które przejęło prowadzenie Szkoły Podstawowej w Burcu. W imieniu Gminy Adamów w porozumieniu z Powiatem Łukowskim  przejął do prowadzenia Zespół Szkół w Adamowie (Liceum Ogólnokształcące i szkoła zawodowa (branżowa). Współpracownik wielu organizacji pozarządowych w tym m.in. Lubelskiego Ośrodka Samopomocy, Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, Stowarzyszenie „Bór” Toporzysko czy Fundacji Inicjatyw Menedżerskich. Współzałożyciel i inicjator powstania lokalnych stowarzyszeń: Klub Biegacza V-Max, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Adamów „Jedność”, Stowarzyszenie Oświatowe „Kaganek”, Lokalna Grupa Działania „Razem ku lepszej przyszłości”. Członek (druh) w OSP Adamów i Prezes Zarządu Gminnego ZOSP w Adamowie. Inicjator powstania multimedialnego Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Propagator idei ekonomii społecznej (Spółdzielnia Socjalna „Niedźwiadek”). Ostatnia inicjatywa to prace zmierzające do powołania Lubelskiego Ludowego Uniwersytetu w Adamowie. Współtwórca sukcesów jednego z najlepiej funkcjonujących gminnych zakładów (ZGK w Adamowie sp. z o.o., zatrudniający 50 osób).  Pasjonat biegania, zapalony rowerzysta, czasami kajakarz, przewodnik turystyczny (z pasją bez uprawnień).

wyborach parlamentarnych w 2015 r.  kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim Nr 6 (otrzymał 7509 głosów). W wyborach samorządowych w 2018 nie ubiegał się o urząd wójta. Z powodzeniem wystartował natomiast w wyborach do sejmiku województwa lubelskiego otrzymując 15 083 głosów. Objął mandat radnego. Wkrótce uzyskał jednak uprawnienie do objęcia mandatu poselskiego w miejsce Jarosława Stawiarskiego, który został wybrany Marszałkiem Województwa Lubelskiego. Złożył ślubowanie 5 grudnia 2018. W Sejmie został członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *